Gry mają służyć głównie rozrywce, niezależnie od tego, czy są to gry zręcznościowe, gry przygodowe, czy może na przykład strzelanki. A gry logiczne, szczególnie te oparte na matematyce, czy mogą nam przynieść rozrywkę? Oczywiście, że tak, tym bardziej, jeżeli mówimy właśnie o sudoku online!

Czym jest samo sudoku? Gry sudoku to takie pozycje, w których musimy ułożyć cyfry w odpowiednim porządku. To wyzwanie jedynie dla naprawdę sprytnych! W przypadku sudoku zasady są naprawdę proste, jednak każdy poziom to spora łamigłówka. Czy podejmujesz nasze wyzwanie?

Sudoku dla dzieci

Sudoku gra przeznaczona jest nie tylko dla dorosłych, istnieją bowiem jej łatwiejsze odmiany, przeznaczone dla młodszych graczy. Od wersji dla starszych graczy różnią się tym, że musimy umieścić na przykład nie dziewięć cyfr w rzędzie, a mniej, albo gracz otrzymuje podpowiedzi, czy różnorakiego rodzaju bonusy.

Dokładniejsze zasady sudoku on line opisujemy w naszym dziale Gry Sudoku – pytania i odpowiedzi.

Sudoku łatwe

Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z sudoku online, to warto wybrać wersję łatwiejszą, aby nie zniechęcić się do rozgrywki. Łamigłówka sudoku to naprawdę wspaniała sprawa, a sudoku online pl zaoferuje nam dodatkowo polską wersję menu, czy wszystkich opcji.

Klasyczne Sudoku

Klasyczne Sudoku to po prostu…cóż, klasyczne sudoku. Dostajemy do naszych rąk – a raczej na nasze ekrany – planszę o wymiarach 9×9 i musimy wypełnić ją w ten sposób cyframi, aby w żadnym rzędzie, ani kolumnie nie powtarzała się żadna cyfra. Brzmi to może dosyć skomplikowanie, ale szybko załapiemy, o co chodzi i staniemy się prawdziwymi wymiataczami sudoku online.

Codzienne sudoku

Codzienne sudoku działa na podobnej zasadzie, co Klasyczne Sudoku, można jednak dawkować je sobie, rozwiązując zaledwie jeden poziom dziennie, tak, aby starczyło nam na dłużej. Czy będziesz jednak w stanie oprzeć się magii cyferek i wpisania tej jeszcze jednej, ostatniej cyfry, bo przecież wiesz dobrze, gdzie ona ma się znaleźć? O, a tutaj może będzie jeszcze inna…

Sudoku muszle

Sudoku muszle to łatwiejsza wersja tej popularnej gry, można ją uznać za sudoku dla dzieci. Tutaj zamiast cyfr musimy wypełnić daną nam planszą muszlami, ale tak, aby żadna muszla nie powtarzała się w rzędzie, czy też w kolumnie. Jak więc widać, główna zasada sudoku online została tutaj w pełni zachowana.

Sudoku średnie

Jeżeli nie dwoi nam się jeszcze w oczach po poprzednich wersjach gry sudoku, albo po prostu za łatwo nam poszło, to możemy spróbować wersji średniej. W tym przypadku na planszy pojawia się znacznie mniej cyfr na początku każdego poziomu, co jest sporym utrudnieniem dla gracza, gdyż często okazuje się, że w dany kwadracik pasuje na przykład aż dwie cyfry i nie za bardzo wiadomo, którą z nich mamy wybrać.

Sudoku trudne

Kiedy poczujemy się już rekinem wśród rybich cyferek, możemy spróbować czegoś znacznie trudniejszego, czyli na przykład Sudoku challenge, co w wersji polskiej znaczy Wyzwanie sudoku. Tutaj znajdziemy całą gamę poziomów, zaczynając od tych łatwiejszych, a kończąc na naprawdę trudnych. Na szczęście w grach przez przeglądarkę możemy użyć opcji “Cofnij” i nie musimy się martwić, że wymazywanie błędnie wpisanej cyfry zniszczy nam cały zeszyt.


Jak rozwiązać sudoku

Na pewno trzeba się skupić, szczególnie, jeżeli na swoją ofiarę wybraliśmy Sudoku challenge, a potem rozejrzeć się po planszy i sprawdzić, które cyfry mają swoje oczywiste miejsca. Jeśli na przykład w pierwszym rzędzie jest już wpisana cyfra sześć, to wiadomo z całą pewnością, że nigdzie indziej w tym rzędzie już jej nie będzie.


Jak grać w sudoku

Ogólna zasada gry w sudoku polega na tym, że w żadnym rzędzie, ani w żadnej kolumnie cyfry nie mogą się powtarzać. Czyli w pierwszej kolumnie będzie tylko jedna jedynka, jedna dwójka i tak dalej, to samo będzie w przypadku rzędów.

Jak szybko rozwiązać sudoku

Nie ma konkretnej recepty na szybkie rozwiązanie sudoku, jednakże należy najpierw wpisać te cyfry, które “same cisną się pod pióro”. Poza tym warto też dobrze przypatrywać się temu, co znajduje się w pobliżu rozpatrywanego przez nas kwadratu – jeżeli na przykład zastanawiamy się, co też należy wpisać w pozycję A1, to powinniśmy zorientować się, które z cyfr go otaczają, które są mu najbliższe, czyli dokładnie rozpatrzeć wszystkie pozycje, które zawiera rząd A oraz kolumnę pierwszą. Dobrą metodą będzie też ćwiczenie swoich umiejętności na prostszych wersjach gry sudoku, czyli na Sudoku łatwe, takim, jak chociażby Klasyczne Sudoku, albo któryś z pierwszych poziomów Wyzwanie sudoku.